Субота, 22.09.2018, 15:12Вітаю Вас Гість | RSS
Головківський НВК "ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ступенів"
Меню сайту
Категорії розділу
Мої файли [6]
Файли наших вчителів [22]
Державні стандарти освіти [6]
файли вихователів дитсадка [1]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів


Головна » Файли » Мої файли

Проблеми родоводу Т.Г.Шевченка
07.11.2016, 12:29

Коваль Олена Анатоліївна

Головківський НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ст»

 Головківської сільської ради Чигиринського району

 

Проблема родоводу Т. Шевченка у документах, а також у науковій, науково-популярній і художньо-біографічній літературі

 

У статті реалізується спроба з’ясування проблем родоводу Тараса Шевченка у науковій, науково – популярній літературі. Разом з тим, матеріал статті допоможе у вивченні постаті поета як людини і як митця.

Перш ніж заглибитися в генеалогію Т. Г. Шевченка, слід зауважити, що наукових робіт, статей з цього питання не бракує. Ряд робіт ґрунтують свої дослідження, керуючись архівними документами і автобіографічними записами самого Т.Шевченка, окремі статті ґрунтуються на спогадах найближчих друзів поета і людей, які за життя мали зустрічі з ним (поодинокі чи часті).

Звісно, чим глибше в минуле йшов пошук, тим більше з’являлося легенд, версій щодо родоводу Великого Кобзаря.

По батьковій лінії Тарас Шевченко веде свій початок з козацтва, бо прадід Андрій Безрідний мав походження з козацьких низів на Запорізькій Січі. По материній лінії корені Шевченкового роду сягають карпатських бойків, звідки родом була родина матері Шевченка. Відомо, що дітей у Григорія та Катерини Шевченків було семеро, хоча одна з дочок – Марія (1808 р.н.) – померла в двохрічному віці. Цікавим є той факт, що за офіційною біографією Шевченка на 1818 рік родина Шевченків мала п’ятеро дітей (враховуючи померлу Марію), за дослідженнями П.Зайцева у 1818 році родина мала вже шестеро дітей [ 4].

Щодо дитинства і юності Тараса Григоровича є теж ряд неточностей. Шевченко в своїй автобіографії у 1860 році вказує, що став сиротою з 8 років, тобто мати померла у 1822 році, за офіційними даними Шевченко став сиротою у 9,5 років (мати померла 20.08.1823 року), а через 2 роки помирає батько (21.03.1825 р.) [4]. Перед смертю батько Т.Шевченка робить доволі дивні розпорядження:

« Синові Тарасові із мого хазяйства нічого не треба…» [3]. Тарас став єдиною дитиною, хто не отримав нічого зі спадку. Такий факт може наштовхнути на те, що Тарас був позашлюбною дитиною, і таким вчинком батько Григорій явно не визнав Тараса своїм сином. Але документальних підтверджень цього факту немає або не розкрито його біографами.

Хоча, можливо, походження Шевченка сягає коріннями до благородного роду. На благородство рис обличчя Тараса Григоровича наголошував Карл Брюллов. Будучи живописцем, Брюллов добре розумівся на родових рисах людей. Можливо, він побачив схожість в рисах Шевченка з кимось добре відомим на той час. Про благородне походження Т.Шевченка може свідчити і факт його біографії – покарання в «солдати». Якби він був для царя просто звільненим кріпаком, то його покаранням була б каторга, а «служба в…Оренбурзькому корпусі « з правом вислуги» [ 4], може навести на думку, що Шевченко - один з дворян.

Однією з суперечливих сторінок родоводу Тараса Григоровича є наявність чи відсутність прямих спадкоємців. Всім відомий біографічний факт, що поет за життя так і не створив родини, не мав дітей. Хоча є певні свідчення друзів Шевченка, що нащадок таки є. За спогадами Афанасьєва – Чужбинського , був він (Шевченко) улюбленим гостем у Закревських. І в  1843 році, коли Тарас познайомився на балу у Волховської з Ганною Закревською, в гості до Закревських разом з чародієм Гребінкою повіз його  Віктор Забіла. Там він забезпечував їм вільне спілкування, відволікаючи злюку Платона Закревського своїми знаменитими настоянками під закуску гри в карти, до чого відставний полковник був великий любитель…

Виїхав Тарас до Петербургу, захопивши дюжину барилець, полубарилець, пляшок цілющих Забілиних настоянок на всі випадки життя. У вересні-жовтні 1844 до Тараса навідувалася Ганна Закревська, що супроводжувала чоловіка при його черговій поїздці до Петербургу по тяжбах з сусідами. Тарас заради неї навіть змінив квартиру. Пригощалися дарованою Віктором «кохановкою». А через 9 місяців, в липні 1845 року, Ганна народила донечку Софію. Хресними були Віктор Закревській і його сестра. Платон не хотів і бачити дитину. Але і Тарасу не дали навіть на неї поглянути. Саме цим пояснюється його депресія і послідуюча хвороба, що трохи не привела до смерті (в усякому разі «Заповіт» він тоді написав)[ 1 ].

Цікавою і суперечливою сторінкою особистого життя Тараса Григоровича є  його перебування в Казахстані. Шевченко в очах казахів належав до касти акинів, навіть шаманів, адже він вмів малювати, і казахи довіряли йому настільки, що навіть позували. А це неприпустимо для людей, які сповідують іслам. Утім, це був не зовсім правовірний іслам, надто багато в ньому було язичництва, залишків прадавньої віри в магічні сили природи.

Але й цього мало, щоб завоювати довіру. Треба стати членом одного з родів - кланів, що утворюють певну ієрархію.

Станіслав Мастєров, письменник і лікар,  розповідає, як в 60-х роках 20 ст. їздив по околицях Мангишлака разом з редактором газети "Огни Мангишлака" Юрієм Татариновим і записував розповіді аксакалів, чиї діди пам'ятали про експедицію 1851 року за участі Тараса Шевченка .

Вони стверджували, що неофіційною дружиною (токал) була казашка Катя, молодша від нього на 20 років, і в них було двоє дітей, хлопчик та дівчинка. А 1857 року  Шевченко повернувся із заслання. Саме вона зображена на однойменній картині.

Три роки потому Катю віддали заміж за іншого, й у неї було ще багато дітей. Але про Тарасових їй заборонили згадувати. Належала Катя до войовничого роду Адай, що займає одне з найпочесніших місць серед інших казахських родів. Нащадки Тараса роду Муалім - Адай є хранителями його пам'яті ось уже понад 150 років. [ 5 ]

Одним із не багатьох родичів, що складають четверте покоління найближчих нащадків Кобзаря є праправнук, який веде свою лінію від Йосипа Шевченка - Микола Павлович Лисенко. Микола Павлович уже понад три десятиліття вивчає генеалогічне дерево родини Великого Кобзаря. У його поданні рід Тараса Григоровича містить понад 1300 осіб. Деякі з них навіть і не здогадуються, що належать до цього славетного роду. Нині ці люди мешкають у Росії, Прибалтиці, Австралії, США, Франції. А в Україні, зокрема, й у Шевченковому краї — Моринцях, Звенигородці, Шевченковому, колишній Керелівці (Кирилівці). Видатними постатями Кобзаревого роду є письменники Дмитро Красицький, Олександр Відоменко; художники — Фотій Красицький, Микола Лихошва, Валерій Красицький, Яків Шевченко; заслужений діяч Російської Федерації академік Людвіг Боярський; поети — Людмила Красицька, В’ячеслав Шевченко та Йосип Шевченко; колишній працівник посольства України в Швейцарській Конфедерації Ігор Крижанівський [5].

Звичайно, життя відомої і талановитої людини, якою був Тарас Григорович Шевченко, завжди приваблює нерозкритими фактами, тайнами, версіями. Деякі думки, викладені в статті, можливо суперечать офіційній біографії поета, кожен з нас шукає істину для себе: хтось знаходить, а хтось залишає пошуки.

 

 

 

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Використана література

 

  1. Афанасьєв-Чужбинський О.С. Спогади про Тараса Шевченка. — К.: Дніпро, 1982. — С. 87-107.

     2. Дзюба І. Тарас Шевченко. Життя і творчість / Іван Дзюба. – Вид. 2. – К.:  Вид. дім  "Києво-Могилянська академія", 2008. – С. 5, 6, 686-694.

     3. Жемчужников Л.  М.  Спогади про Тараса Григоровича Шевченка,  його смерть і похорони / Л.М.Жемчужников // Основа. – СПБ, 1861. -№3. – С. 19. 

  1. Зайцев П. Життя Тараса Шевченка. – Нью-Йорк. – 1955. – 228 с.
  2. Мастєров С. «Я памятник воздвиг себе…» - Кустанай, 2006. – 160 с.
  3. Поліщук В. Старицький і Шевченко: з історії родоводів // Вісник Черкаського університету. – випуск 178. – с.32-37
Категорія: Мої файли | Додав: 1Helena
Переглядів: 88 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
МОН України
Педпреса
Пошук
Друзі сайту
  • Official Blog
  • uCoz Community
  • FAQ
  • Textbook